Ženská cykličnost aneb „Čtyři bohyně v tobě“

Lítám od povinnosti k povinnosti, do diáře si zapisuji své plány a cíle a postupně škrtám úkoly ze svého „to do“ listu. Říkají mi turbomyš. Jezdím na kole, cvičím dynamickou jógu a mám pocit nepřemožitelnosti. Doháním resty z minulého měsíce a i do mytí nádobí se vrhám po hlavě.

O pár dní později se tulím ke svému milému, máme zapálený krb, pijeme horký čaj a ládujeme se čerstvě upečenou domácí buchtou. Příjemně si povídáme o krásách tohoto světa. S láskou a empatií mému muži naslouchám a dopřávám mu vlastnoruční reflexní masáž nohou.

Za pár dní jsem chvílemi smutná, chvílemi nabubřelá a tak se zavírám do svého světa a kreslím, píšu, tvořím. Občas mě někdo naštve a tak neúměrně, někdy trochu agresivně reaguju. Jiné dny zase uklízím, třídím, rovnám všechny věci a tvořím prostor pro věci nové a očišťuju tím svou duši.

Cvak a klapka. Útlum. Ležím, odpočívám. Přijde mi, že nedokážu nad ničím přemýšlet ani nic vykonávat. Nic najednou není tak důležité. Přirozeně medituji, jsem zklidněná. Přichází ke mně všechny možné vjemy, které v sobě zpracovávám. Cítím, že svět kolem i uvnitř mě se zastavil.

Ano, i tak může žena vypadat. Jeden měsíc, jeden cyklus, čtyři tváře v nás.

Žena, bytost krásná a něžná, ale zároveň silná a mocná. Žena proměňující se jako roční období, žena cyklická.

Objevme v sobě cyklickou ženu

My ženy opravdu nefungujeme lineárně jako muži. I přesto, že to po nás mnohdy dnešní společnost žádá. Jsme bytosti fungující cyklicky. Přesně tak to popisuje Miranda Gray ve své knize Cyklická žena, která uvádí, že lze rozeznat čtyři jednotlivé fáze našeho cyklu. Stejně tak jako se v přírodě během roku střídají čtyři roční období, tak se i u nás žen střídají během jednoho měsíce čtyři fáze našeho cyklu.

Nejen já, ale i mnoho žen, které svoji cykličnost objevily, a naučily se s ní pracovat, potvrzují, že tyto čtyři fáze na sobě opravdu lze během jednoho cyklu rozeznat. A když se „navnímáme“ samy na sebe a budeme pozorovat změny, které se na úrovni našeho fyzického i duševního těla dějí, můžeme tyto signály využít ve svůj prospěch a přispět tak k harmoničtějšímu bytí v roli ženy, která nám byla pro tento život dána.

Jaké jsou tedy jednotlivé fáze našeho cyklu?

Fáze reflektivní, archetyp Vědma, (menstruace), 1. – 6. den cyklu

První dny našeho cyklu. Menstruace. Tělo se očišťuje. Více odpočíváme, jsme citlivější. Zastavujeme se, stahujeme se do sebe. Sílí naše intuice, jsme napojeni na naše podvědomí, pohybujeme se ve svém vnitřním světě, přirozeně meditujeme.

Spojujeme se se svým skutečným já. Reflektujeme naše počiny i myšlenky, přehodnocujeme náš život i naše cíle. Hluboké fyzické i duševní uvolnění. Necháváme odejít všechny starosti a obavy a sbíráme energii do nového cyklu.

Fáze dynamická, archetyp Panna, (doba před ovulací), 7. – 13. den cyklu

Příval energie po menstruaci. Síla. Dynamika. Sebedůvěra. Tělo i mysl jsou připravené aktivně fungovat. Vymýšlíme, plánujeme, jednáme, máme chuť a energii začínat nové projekty a plnit si své sny. Do všeho se vrháme po hlavě. Zlepšuje se paměť i schopnost soustředění. Ego, síla vůle. Racionální a strukturované myšlení. Dokážeme věnovat pozornost i drobným detailům.

Orientace na vnější svět. Menší potřeba spánku. Jsme méně emočně citlivé a zranitelné. Pozitivní naladění. Optimistické vidění budoucnosti. Spouštění nových projektů. Odvaha riskovat. Rozhodnost.

Fáze expresivní, archetyp Matka, (ovulace), 14. – 20. den cyklu

Mateřské pudy. Ovulace. Příroda nás připravuje na roli matky. Toužíme po harmonii a lásce. Máme chuť milovat se se svým partnerem, chceme být propojeni. Cítíme se jako ženy božsky. Pocity radosti, štěstí, sebedůvěry. Naše ego ustupuje. Jsme empatičtější. Emoční síla, trpělivost, schopnost přijímat.

Touha pečovat o ostatní. Rády se setkáváme s lidmi, seznamujeme se, povídáme si. Budování nových kontaktů. Ochota dělat kompromisy. Laskavost, podpora a péče. Společenskost.

Fáze kreativní, archetyp Kouzelnice, (doba před menstruací), 21. – 27. den cyklu

Útlum energie. Výkyvy nálad. Je obtížné s námi vyjít. Stahujeme se do našeho vnitřního světa. Převládá podvědomé, intuitivní vnímání, které nám přináší proudy inspirace, ale také vytahuje na povrch nevyřešené či naléhavé emoční záležitosti. Na jedné straně stojí: Smutek. Naštvání. Deprese. Zmatek. Fyzické napětí. Frustrace. Agresivita. Přecitlivělost.

Na straně druhé: Kreativita. Představivost. Náhlá inspirace. Záblesky geniálních vhledů. Silná intuice. Potřeba uklízet, vytvářet prostor a řád. Zbavování se emoční zátěže, přežitých postojů, myšlenkových přístupů a vzorců, tvorba nového řádu. Tyto vlny tvůrčí aktivity a depresivních nálad se mohou podobat jízdě na horské dráze.

Jak objevit svoji cykličnost a využít ji ve svůj prospěch?

Jako se vším co souvisí s poznáváním sebe samé, tak i s objevováním naší cykličnosti je nejdůležitější najít si na sebe čas, zklidnit se, uvědomit si sama sebe a postupně pozorovat co nám dělá a nedělá dobře, co nám v jednotlivé dny jde a co nejde, co nám dělá a nedělá radost, nebo co v jednotlivé dny potřebujeme a co ne.

Nejlepším pomocníkem je zapisování si našich vhledů. Ať už to bude do diáře, do bločku, do telefonu. Dnes již na trhu existuje také speciální Lunář, což je kruhový diář pro ženy, který propojuje plánování každodenních aktivit s potřebami ženského měsíčního cyklu.

Zapisovat si můžete opravdu všechno, vaše pocity, myšlenky, nálady. Dejte tomu pár měsíců, pozorujte a brzy odhalíte, že ve vašem měsíčním cyklu funguje určitý systém a pravidelnost. To potom můžete využít ve svůj prospěch. Budete jednoduše vědět v jaké dny si naplánovat odpočinek, v jaké dny různé schůzky a setkání s lidmi nebo kdy si naplánovat třeba velký úklid domácnosti.

Moje zkušenost: Pro mě bylo nejdůležitějším zjištěním to, že první dny svého cyklu si opravdu musím dopřát odpočinek. A když tomu tak je, celý měsíc je pak mnohem harmoničtější a lépe se mi plánují a potom i uskutečňují mé aktivity. Pokud si tento odpočinek dostatečně nedopřeji, celý měsíc pak většinou stojí za prd, ve mně je zmatek a nic nakonec neudělám pořádně.

S respektem sami k sobě

Já i mnoho žen v mém okolí se ztotožňujeme s jednotlivými fázemi cyklu tak, jak je uvádí Miranda v knize Cyklická žena. Umíme na sobě jednotlivé fáze rozpoznat a pracovat s nimi. Přesto je ale každý měsíc jiný a v každém měsíci mohou jednotlivé fáze trvat různě dlouho. Inspirujte se, pozorujte a objevujte. Uvědomte si ale, že každá z nás je jiná, naše těla jsou různá, prošla si a procházejí mnoha změnami a tedy i cyklus každé z nás může být naprosto rozdílný.

Se vším výše uvedeným nakonec pracujte s tím největším respektem sami k sobě a ke svému tělu.

 

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů