Třezalka tečkovaná – přírodní antidepresivum

Třezalka tečkovaná, Svatojánská bylina či bylina Svatého Jana. Zahání černé myšlenky, uvolňuje napětí a posiluje nervy. Pomáhá od bolestí zad, ošetřuje rány, spáleniny a jizvy, podporuje zažívání. To a mnohem více dokáže tento zlatožlutý poklad z přírody.

Třezalka kvete od konce června a rozkvétá právě na svatého Jana, 24.06., odtud pochází její název Svatojánská bylina. Alespoň to se uvádí v klasických pramenech. V posledních letech, díky teplému počasí, ale často rozkvétá mnohem dřív. I přesto má sběr květů právě na svatého Jana svoji tradici a pokud v tento čas opravdu kvete, její léčivé účinky budou opravdu mocné.

Objevování třezalky

O třezalce jsem poprvé slyšela, když jsem byla na kurzu reflexní terapie. Dozvěděla jsem se o jejích blahodárných účincích na tělo i na duši. Když jsem potom začala objevovat sílu bylin a učila se je poznávat, jako začátečnice jsem si nebyla jistá, kde hledat a tak jsem se zeptala staršího a zkušenějšího, svého taťky. A ten mě potěšil, protože třezalka nám rostla na naší chalupě. A tak jsme se začaly seznamovat.

S třezalkou jsme kamarádky zatím jen málo, stále se oťukáváme. Letos chci ale naše přátelství podrobit zkoušce a chci vyzkoušet její účinky nejen na své duši, ale i na svém těle.

Nejdřív vám představím, s jakými neduhy dokáže třezalka pomoci a jak jí v léčbě použít. A potom vám řeknu pár svých zkušeností.

Třezalku lze užívat vnitřně i zevně.

Vnější využití třezalky

Zevně se třezalka nejčastěji používá ve formě oleje, často také nazývaného Janův olej, který má jasně červenou barvu. Je to proto, že zlatožluté květy obsahují červené barvivo. Třezalku bezpečně poznáte tak, že při rozmačkání otevřeného květu, z něho vyteče červená šťáva.

Janův olej je velmi vychvalovaný přírodní lék. Staví krvácení, léčí rány, podporuje prokrvení, tiší bolest, zahřívá, uvolňuje křeče, uvolňuje napětí, působí proti virům.

Janův olej můžeme díky jeho účinkům využít na:

 • otevřené rány
 • čerstvá zranění
 • vymknutí a výrony
 • drsnou pokožku tváře
 • bolesti zad
 • revmatismus
 • popáleniny a opařeniny
 • zmírnění následků slunečního úpalu
 • zduřelé žlázy
 • ošetřování jizev
 • léčení proleženin
 • bolavé bříško u kojenců

Příprava třezalkového oleje:

Květy, natrhané za slunečného dne (nejlépe 24.06. na svátek svatého Jana, mezi 14 – 16 hodinou odpolední), vložte do průhledné sklenice se šroubovým uzávěrem, zalijte olivovým olejem, aby byly ponořené, a postavte je na několik týdnů na výsluní, dokud olej nezíská jasně červenou barvu. Doba výrazně závisí na počasí. Ve slunných letech se dá olej scedit již za dva týdny a poté přechovávat na tmavém místě. Pokud ve sklenici kondenzuje pára, zakryjte otvor na jeden den pouze gázou, než se voda vypaří. Poté přefiltrujte přes hadřík, zbytek vylisujte.

Olej se uschovává na tmavém místě v tmavých lahvičkách. Při používání při popáleninách můžete olivový olej nahradit lněným. Svoji léčivou sílu si zachovává dva roky.

Vnitřní využití třezalky

– jako čaj, tinktura nebo hotový přípravek třezalka:

 • uklidňuje
 • uvolňuje napětí
 • posiluje nervy
 • uvolňuje křeče
 • působí antidepresivně
 • povzbuzuje látkovou výměnu
 • zklidňuje žaludek
 • podporuje zažívání
 • posiluje srdce
 • působí vitalizačně
 • působí krvetvorně

Čaj z třezalky se používá při nervových obtížích všeho druhu, při zraněních po úderech či při namožení svalů ze zdvihání. Je také výborným prostředkem proti průjmu. Dobře léčí i zánět trojklanného nervu (denně dva až tři šálky čaje z třezalky a zevně delší dobu natírat příslušné místo Janovým olejem). Uvádí se, že mladá děvčata by měla pít v čase dospívání po určitou dobu každý den dva až tři šálky čaje z třezalky. Podporuje totiž vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti menstruačního cyklu.

Z výše uvedeného výčtu je patrné, že třezalka může velmi dobře pomoci i při léčení psychických obtíží jako jsou deprese, stavy neklidu, úzkostlivost, bojácnost, poruchy spánku, noční pomočování. Lze ji tedy považovat za přírodní antidepresivum, které narozdíl od těch syntetických nemá nežádoucí vedlejší účinky.

Příprava čaje:

Jedna čajová lžička kvetoucí natě na 1/4 litru vody, jen spaříme a krátce vyluhujeme.

Jak na deprese

Depresivní nálada se nemusí projevovat jen jako smutek, sklíčenost nebo nedostatek chuti k činnosti, ale také poruchami spánku, potížemi v srdeční a oběhové soustavě a nejasnými stavy bolesti. Dobré je, když se při těchto stavech někomu se svými trápeními svěříme, ať už partnerovi, kamarádce, mamince. A pokud si nevíme rady, není nic špatného na tom vyhledat odbornou pomoc.

Pokud se rozhodneme s depresí bojovat sami, nejlepší je prostě něco dělat a nesedět a utápět se v tom. Můžeme si vzpomenout, co nám kdysi dělalo radost, bavilo nás a vrátit se k tomu. Já třeba začala znovu malovat, což mě bavilo naposled, když jsem byla malá. Skvělé je obklopit se hezkými a příjemnými věcmi, i lidmi.

Pití čaje z třezalky může být potom doprovodným prostředkem a skvělým pomocníkem na cestě k úsměvu a pozitivnímu přístupu k životu.

Užívání třezalky

Třezalku je vhodné užívat po delší dobu, jelikož se její účinky projeví nejdříve za 2 týdny. Pokud trpíte nějakým závažnějším onemocněním (například roztroušenou sklerózou), je vhodné třezalku užívat i dlouhodobě. Jinak třezalku užívejte v kůře o době trvání maximálně 6 týdnů. Poté přibližně na 3 měsíce vynechejte. Po skončení této doby můžete třezalku opět užívat.

Třezalka se nesmí kombinovat s antidepresivy, léky snižujícími vysokou hladinu cholesterolu v krvi, hormonální antikoncepcí, jelikož snižuje její účinnost.

Doporučuje se také používat třezalku na úzkosti a deprese v čajové směsi s meduňkou a dobromyslí.

Moje zkušenosti s čajem z třezalky

V době kdy jsem měla chmurné nálady, lehké deprese a byla jsem smutná, zkoušela jsem pít čaj z třezalky. I přesto, že se uvádí, že účinky jsou znatelné nejdříve po 2 týdnech, já se už po pár dnech cítila lépe. Možná to mělo lehký placebo efekt, možná jsem si ty pozitivní účinky vsugerovala. Každopádně je určitě mnohem lepší zvednout si náladu čajem z této krásné žluté bylinky, než nějakým syntetickým práškem z lékárny, práškem smajlíkem (ten opravdu existuje, tuhle jsem to viděla v reklamě).

Protože mě teď trápí bolesti zad, chci zkoušet také třezalkový olej na uvolnění, který si chci vyrábět sama. Už před lety na kurzu reflexní terapie nám říkali, jak je třezalkový olej blahodárný a já teď cítím, že konečně nastal čas ho vyzkoušet.

Ať už budete následovat předepsaná doporučení nebo dáte na svoji intuici, třezalka bude vždy ochotným a láskyplným pomocníkem na vaší cestě sebeléčení.

 

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře
 1. Luciessence napsal:

  Třezalka mě vždycky fascinovala a jednou když jsem měla ekzémy po lécích udělala jsem si z ní dvakrát koupel a la hodná Bathory. Nestačila jsem se divit, jak kůže na koupel reaguje pozitivně. Takže jestli ji mám s něčím spojenou, tak se žlutou vanou a malým experimentem/zázrakem….

  • Barbora Smrčinová napsal:

   To je opravdu zázrak 🙂 Mnohdy stačí, když člověk dá na svoji intuici, něco vyzkouší a ono to opravdu zabere. Tyhle vzpomínky propojené s přírodou jsou tak krásné. Také pár takových mám a stojí to za to. Krásný příběh a skvělý tip 😉

 2. Jana napsal:

  Opět ke mně přišlo to, co zrovna potřebuji Děkuji za článek, trezalku už „zkouším“ roky a pořád jsem se k ní nedostala. Cítím, že teď je ta správná doba.

  • Barbora Smrčinová napsal:

   Ony ty nejlepší věci pro nás přicházejí vždy v ten správný čas 🙂 Za poslední rok jsem třezalku testovala především v podobě Janova oleje na bolavá záda a je to opravdový zázrak.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.