Rozhovor: O hypnoporodu a vědomém ženství s Šárkou Chapman

Šárka je úžasná, inspirující žena. Je maminkou tří krásných dětí, dvou holčiček a jednoho malého chlapečka. A inspiruje ženy nejen na cestě vědomého mateřství, ale také je podporuje v období těhotenství, porodu a šestinedělí. Nabízí své služby duly, nabízí online programy hypnoporodu, balíčky krásných relaxací a afirmací. Na svých facebookových a instagramových stránkách pod názvem Klidná máma dennodenně odhaluje střípky ze svého života. Často je její sdílení zábavné, inspirující a hladící na duši.

Poprosila jsem Šárku, jestli bychom spolu mohly udělat rozhovor na téma hypnoporod a vědomé ženství. Mě samotnou hypnoporod provázel téměř celým mým těhotenstvím a tak jsem byla zvědavá na pohled odbornice. Šárka na konci článku sdílí své tipy, které jí samotné pomáhají být vědomější ženou. Stojí to za to, tak doporučuji dočíst až do konce.

Šárko, můžeš nám v krátkosti představit svůj příběh? Jak jsi se dostala k hypnoporodu?

Když jsem otěhotněla podruhé, věděla jsem, že tentokrát chci porodit jinak než poprvé. Můj první porod byl naprosto přirozený, jen s porodní asistentkou a mým mužem, ale byl to skutečně bolestivý zážitek. Podruhé jsem to chtěla prožít jinak a věděla jsem, že nechci jít cestou medikamentů. Tak jsem se dostala k hypnoporodu, ale také k Michelu Odentovi (u kterého jsem byla předloni na kurzu pro duly), Ině May Gaskin nebo třeba Lucii Groverové. Zkrátka hledala jsem vědomou přípravu na porod, která mi dávala smysl.

Když přišel druhý porod, věnovala jsem se ještě dcerce a najednou dvě extrémně bolestivé kontrakce. O-oh, zase ta bolest. Každopádně hned jsem se naložila do vany, pustila si relaxace a začala pracovat se svým dechem a vizualizacemi. Bolest úplně zmizela, cítila jsem jen sílu každé vlny. Během hodiny se mé tělo úplně otevřelo a za další hodinu a čtvrt byla naše druhorozená dcerka na světě. Byl to nádherný a hladký porod, během kterého jsem byla ponořená do sebe a instinktivně porodila naše děťátko.

Několik měsíců po porodu mi došlo, že bych se těhotenství a porodům chtěla věnovat hlouběji a zprostředkovat tuto možnost dalším ženám. Tak jsem se v Anglii stala lektorkou hypnoporodu a učím kurzy jak na živo, tak přes skype.

Můžeš prosím čtenářkám vysvětlit, co to ten hypnoporod vlastně je? Já sama jsem kdysi hypnózu podstoupila, a když jsem poprvé slyšela o hypnoporodu, nedokázala jsem si představit, jak to vlastně může probíhat. Říkala jsem si, že mě asi během porodu nějaký hypnotizér uvede do hypnózy a já během toho porodím 😀 Můžeš to tedy objasnit?

Hypnoporod je vlastně něco jako bio potraviny 😉 Nejde o nic nového, ale spíše o návrat k přírodě a sama k sobě.

Hypnoporod nám dává techniky, díky kterým můžeme prožít krásný a jemný porod. Patří mezi ně relaxace, během kterých se naše mysl a tělo hluboce uvolní, afirmace, které posilují naše sebevědomí a vedou naši pozornost správným směrem, vizualizace a dech pro první a druhou dobu porodní. Všechny techniky se soustředí na dobrou a efektivní spolupráci mezi naší myslí a tělem. Protože tělo následuje, kam ho mysl vede.

Nejde o hypnózu, ale o tzv. hypnotický stav, skutečně hluboké uvolnění. V tomto stavu se nacházíme minimálně dvakrát denně, a to při probuzení a při usínání. Takže nic, co bychom neznali nebo neměli plně pod kontrolou.

Můžeš vypíchnout hlavní benefity, které může rodící ženě hypnoporod přinést?

Já jsem i díky hypnoporodu získala jasnější představu o tom, jak chci, aby můj porod vypadal. A na tom jsem pracovala již v těhotenství pomocí vizualizací. Samotný porod pak pro mě byl mnohem snazší než ten první, nezopakovala se ta ohromná bolest, naopak jsem porod prožila velmi příjemně a intenzivní byl až úplný závěr. Během celého porodu jsem byla klidná a ponořená do sebe, což vnímám u porodů jako zásadní. Porody technikou hypnoporodu bývají snazší a rychlejší, stejně jako zotavení. Není během nich potřeba tolik medikamentů nebo zásahů, jako u klasicky vedených porodů. Miminko se rodí do klidného prostředí, připravené na bonding a první kojení. Často je naprosto klidné, uvolněné a instiktivně hledá pohled matky. Nepláče, jen tiše pozoruje.

Zároveň je to krásná zkušenost pro celou rodinu, kdy i otec má svou nezastupitelnou roli.

O všechn benefitech se můžete podrobněji dočíst v tomto článku: https://klidnamama.cz/6-benefitu-hypnoporodu-pro-vas-a-vase-detatko/

Mně byla metoda hypnoporodu skvělým pomocníkem v rámci mé přípravy na porod. Cvičila jsem si dechové techniky, pracovala s pánevním dnem, vizualizovala, poslouchala jsem nádherné relaxace a afirmace z tvého těhotenského balíčku. Ze své zkušenosti vnímám, že hypnoporod je skvělým nástrojem, který dokáže ženu uklidnit a vědomě připravit na porod, vizualizovat si ho, zrelaxovat se a ničeho se nebát. Můžeš říct ze své praxe duly, v čem těhotným ženám hypnoporod pomáhá nejvíce? Je tu něco, co všechny ženy, které provázíš, spojuje?

Určitě je to zájem o vědomý přístup k životu obecně. Jsou to ženy, které nechtějí svůj porod odevzdat do rukou lékaře, kterého nikdy předtím neviděly. Tyto ženy mají často svou porodní asistentku nebo dulu, tedy kontinuální péči v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Zatím všechny ženy, které jsem kurzem provázela, rodily v porodnici a ani jedna z nich nerodila císařským řezem. (Každopádně hypnoporod je přínosný i pro ženy s plánovaným císařským řezem.)

U druhorodiček, které mě vyhledají, je většinou hlavním důvodem strach. Nechtějí, aby se zkušenost z prvního porodu opakovala. Zažily buď ohromnou bolest nebo si z porodu odnesly určité trauma, cítily selhání a bezmoc. Tentokrát chtějí porodit jinak, vědomě a ve vlastní síle.

Hypnoporod často objeví také ženy na doporučení svých kamarádek, kterým během těhotenství a porodu neskutečně pomohl.

Když jsem se připravovala na porod, u mnoha žen jsem četla krásné příběhy o tom, jak je možné porodit bezbolestně a porod si užít. Hypnoporod mě samotnou utvrdil v tom, jak krásné to bude a jak dobře to zvládnu, když se na to vědomě připravím. Bohužel mě hned při prvních kontrakcích tak ovládla bolest, že jsem nebyla schopná nic z toho naučeného využít. Porod jsem měla dlouhý a opravdu bolestivý. A vím, že v danou chvíli jsem dělala vše, jak jsem nejlépe mohla.

Myslím si tedy, že příprava na porod je skvělá a velmi potřebná, ale stejně si asi maminka i miminko mají projít určitou zkušeností. Jak to vnímáš ty ze svého pohledu a jaké máš třeba zkušenosti se svými klientkami? Příprava versus reálný porod?

Na porod má vliv mnoho faktorů: fyzická a psychická stránka ženy, její příprava, aktuální situace, prostředí porodu a lidé, kteří rodičce asistují, nastavení miminka, jeho poloha. Záleží také, jakým kurzem hypnoporodu žena prošla a jak cvičila relaxace, vizualizace a dechová cvičení. Zda si zpracovala své strachy a obavy, případně další věci, které by ji mohly během porodu držet.

Těch faktorů je tam opravdu mnoho, jak na vědomé, tak na nevědomé úrovni.

Naprostá většina mých klientek měla krásný a hladce probíhající porod. Pak je ale třeba žena, která prodělává v době porodu nějaký zánět a miminku se nedaří dobře a porod musí být uspíšen.

Hypnoporodní příprava negarantuje bezbolestný porod, ale určitě ženu připraví na různé scénáře, dá jí techniky pro zvládání stresu a naladění se na sebe a zároveň informace jak o porodu, tak o bondingu a zlaté hodince.

Já jako lektorka jsem pak ženám k dispozici na telefonu pro jakékoli konzultace jak během rozbíhajícího se porodu, tak v období šestinedělí, aby měly oporu a informace o tom, jaká přírodní péče jim může pomoci.

Pojďme se přesunout k tématu vědomého ženství. Co pro tebe znamená?

Naslouchat si, vnímat samu sebe a nehodnotit se. Láskyplně se přijímat. Být ukotvená sama v sobě, vnímat vlastní energii a pracovat s ní. Naplňovat své potřeby tak, abych potom mohla dávat lásku a péči lidem kolem sebe.

Ovlivnily tvé porody tvůj vztah k sobě jako ženě? Byly zásadní na tvé cestě?

Oba porody měly v mém životě obrovskou roli. Po druhém porodu jsem si uvědomila svou vnitřní sílu, jakoby najednou vyplula na povrch. Spousta věcí se ve mně probudila nebo posílila: ženství, intiuce, sebedůvěra…

Mateřství jako takové je pro mě nepopsatelnou zkušeností a celoživotní cestou.

Šárko, protože jsi velmi aktivní žena, dalo by se s tebou bavit ještě o tolika věcech, ale to by tenhle článek byl nekonečný 😀 Proto poslední otázka – Chtěla bys závěrem něco doporučit ženám, co se týče těhotenství, porodu, mateřství, či vědomého ženství? Něco, co tebe samotnou zásadně ovlivnilo na tvé cestě a ráda bys to předala dál?

  • Ponořit se do sebe samé. Vyjít na povrch se svými strachy, nejistotami nebo obavami. Pročistit si vztahy a minulost.
  • Důvěřovat si – sama sobě. Nečekat na souhlas okolí nebo partnera.
  • Pečovat o sebe – jestli mě těhotenství a mateřství něco učí, tak je to, jak důležitá jsem já sama. Protože pokud nejsem v pohodě, tak není v pohodě ani rodina. Péče o sebe rozhodně není sobectvím, ale zdravým základem.
  • Naslouchat si. Sama sobě, své intuici i svým instinktům a nenechat se zvyklat okolím.
  • Neporovnávat – ani sebe ani své děti.
  • Co se týče praktických technik, tak u mě vedou vedené relaxace a meditace, proto se jim čím dál více věnuji. Pracuji s nimi jak v těhotenství, tak v osobním životě. Pak je to práce s dechem, afirmacemi a vizualizacemi. Dále pak jóga, tanec, hudba a především humor a smích.

Pro ženy, které si chtějí relaxace nebo pozitivní těhotenské afirmace vyzkoušet, jsem připravila ochutnávku, kterou najdou zde: https://klidnamama.cz/zdarma-pro-vas/

Baru děkuju ti za rozhovor a velmi zajímavé otázky.

I já Šárce moc děkuji a pokud byste se chtěly nechat pohladit po svojí ženské a mateřské duši, určitě koukněte k Šárce na její webové stránky, najdete tam mnoho relaxací, afirmací, ale i inspirativních článků.

Zdroj fotek: archiv Šárky Chapman

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.