Rozhovor: O Cyklické józe a cykličnosti žen s Alicí Mičunek

Alice Mičunek je lektorka jógy, propagátorka ženské cykličnosti a milovnice bylinek. V současné době je ale především maminkou malého Štěpánka. Alice před několika lety založila projekt Cyklická jóga, který propojuje jógu s ženskou cykličností. Inspiruje mnoho žen, aby se cítily v souladu se svou ženskostí a přistupovaly k sobě jemně a vědomě. V rozhovoru se dozvíte více o cyklické józe, o Aliččině velké cestě do Indie, ale také o specifikách ženské cykličnosti.

Aličko, zabýváš se tématem Cyklické jógy. Můžeš představit, o co jde a jaká jsou specifika oproti jiným druhům jógy?

Baruš, děkuji za otázku, jsem ráda, že se můžu podělit o své zkušenosti a pohled na jógu a ženskost. Jasně, tak Cyklická jóga je specifická v tom, že je přizpůsobená ženskému cyklu. Z tvého článku o cykličnosti, už ženy ví, že se naše energie v průběhu měsíce proměňuje a je potřeba jí přizpůsobit náš výkon. A o tom právě Cyklická jóga je. Je o naslouchání si, respektování svých potřeb, umění zpomalit i schopnosti sebereflexe. Ne, fakt nemusíme jet jako tryskomyši celý měsíc.

Základem je to, že si umí žena naslouchat. Ví, v které je fázi svého cyklu a co jí v této fázi dělá dobře a naopak, co jí energii bere. Tomu si pak může přizpůsobit svou jógovou praxi – ásany, dechová cvičení i relaxaci.

Vím, že jsi před několika lety odjela do Indie studovat jógu, kde jsi v té době zároveň objevila ženskou cykličnost. Jak tě tato cesta a nově nabyté zkušenosti ovlivnily?

Bylo to opravdu jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v mém životě. I když tomu vlastně předcházela velká nespokojenost, protože jsem se necítila pohodlně s výběrem svého magisterského studia. Ale nakonec se díky té zdánlivé chybě otevřely dveře k cestě do Indie, kde jsem mohla cestovat, dobrovolničit, poznat úžasnou kulturu a hlavně samu sebe.

Ta cesta mi prostě otevřela oči. Jo, chtělo to kuráž, odvahu, trošku si utáhnout opasek, abych našetřila peníze na výdaje, ale rozhodně to stálo za to. Ovlivnily mě různá setkání, rozhovory a to jak lidi žijou. Vznikl nespočet přátelství. A hlavně jsem si začala naslouchat, měla jsem prostor pro sebe a vyzkoušela jsem si dělat to, co chce moje srdce.

Co tě přimělo propojit jógu s ženskou cykličností a vytvořit tak Cyklickou jógu?

Když jsem studovala v ašrámu Parmath Niketan v Rišikéši intenzivně jsem cítila potřebu respektovat své tělo. Dařilo se mi být na sebe opravdu naladěná, cítila jsem se uvolněná a intuice fungovala na plné obrátky.

Četla jsem zrovna knihu Cyklická žena od Mirandy Gray (kterou vřele doporučuji). Autorka popisuje důležitost vnímání svého těla. To stejné nám opakovala naše nádherná stařičká indická učitelka „Listen to your body.“ A mě prostě došlo, že i jógovou praxi je možné přizpůsobit našemu cyklu. Začala jsem to praktikovat u sebe, pak u svých kamarádek a klientek a viděla jsem, jak nám to vyhovuje a dokážeme se ve své praxi skvěle posouvat.

Vytvořila jsi online program Cyklické jógy, který si ženy mohou zakoupit na tvých webových stránkách a cvičit a ladit se na sebe v klidu a pohodlí svého domova. Jak ale vypadá taková živá lekce Cyklické jógy, kde jsou přeci jen ženy v různých fázích svého cyklu?

Jasně, vypadá to zapeklitě, co? Ale na živé lekci si prostě ženy mohou vybrat dynamiku, s jakou se do jógové praxe pustí. Na každé lekci obvykle otevírám nějaké téma – sebeláska, hranice, důvěra, vnitřní síla atd. a tomu pak přizpůsobuji dechová cvičení, jógovou sestavu a relaxaci. Někdy na lekci tančíme, jindy sdílíme v ženském kruhu. Moc ráda používám aromaterapii a jemné masáže.

To zní jako, že jsme tam celý den, co? Kéž by. Lekce Cyklické jógy trvají 90 minut, ale ano dělávám s mou kamarádkou Míšou jogínkou a tanečnicí i celodenní workshopy. A už se moc těším, až zase nějaký uspořádáme, až to bude s mým malým synem možné.

Já sama jsem zpozorovala, že od doby co pracuji se svojí ženskou cykličností, přirozeně jí přizpůsobuji i svou osobní praxi jógy. Cítím, že má pro mě samotné cvičení najednou mnohem hlubší význam a dokážu se lépe napojit sama na sebe a na své potřeby. Vnímáš i ty na sobě a svých klientkách, že je pro ně najednou jóga mnohem hlubším prožitkem?

Baruš, přesně tak, jak popisuješ. Je to prostě rozdíl. Když se znáš a víš, že jsi například ve fázi útlumu a jsi unavená a očekáváš menstruaci, tak ti pravděpodobně udělá dobře poklidná lekce, pořádně se prodýchat a na závěr si dopřát dlouhou relaxaci. Mohou to mít ženy i jinak, důležité prostě je, že ví, co jim vyhovuje a nejdou přes sebe.

Na svých lekcích právě otevírám různá témata. Sdílím to, co žiju. Neříkám vůbec, že mám vše vyřešené, naopak se snažím ukázat, že ten proces je cesta. Jóga pro mě prostě není jen o fyzickém cvičení, je to propojení těla, mysli a duše.

Jak je to s cykličností u těhotných žen, kojících žen, žen, které berou hormonální antikoncepci, u žen po přechodu či jiných dalo by se říct nestandartních stavů? Jsou zde nějaká specifika?

Ano, další super otázka. Právě o tom, jak to mají těhotné a kojící ženy jsem nedávno napsala speciální článek, ve kterém se mnou dalších 7 žen sdílelo své poznatky z mateřství. A přesto, že je to individuální, spojovalo nás, že trimestry v těhotenství jsou jako fáze cyklu.

V prvním trimestru jsme měly chuť být akční (pokud to únava dovolila) a plánovaly jsme. V druhém trimestru (fáze Matky) nás zaplavila vlna mateřské lásky a cítily jsme se krásné. Těšilo nás pečovat o sebe i domácnost. A v třetím trimestru jsme pocítili sílu Kouzelnice, takže nastalo doma uklízení, „hnízdění“ a kritický pohled na věc. Před porodem a s ním se nám dařilo ztišit se a naše Vědma nás zavedla k vnitřnímu klidu. Více se dočtete u mě v článku.

U žen, které berou hormonální antikoncepci je vnímání cyklu omezenější. Jejich cyklus je totiž regulován uměle, takže se těžko ladí na přirozený rytmus těla.

Ženy v přechodu a po něm mohou svou cykličnost pozorovat skrze Lunu. Je skvělé, pokud pracují se svou cykličností i nadále. Mohou využívat její potenciál a předávat svou moudrost dál.

Aličko, chtěla bys ještě závěrem něco doporučit ženám, které se chtějí hlouběji naladit na svoji cykličnost? Něco co pomohlo i tobě samotné?

Milé, ženy, žíňky, divoženky. Nalaďte se na sebe, začněte si opravdu naslouchat. Pro mě bylo opravdu důležité, když jsem si 3 měsíce svůj cyklus pozorovala a zapisovala. Zjistila jsem o sobě díky cyklickému kalendáři zajímavé věci. Je to nádherný a opravdu důležitý klíč k sobě. Mám totiž za to, že když jsme spokojené my a máme naplněné své potřeby, potom můžeme dělat spokojené i ostatní. Tak pojďme do toho, zahojme to, co je potřeba a otevřme se radostem života.

 

Pokud vás téma Cyklické jógy zaujalo, Alice vede na svých stránkách www.cyklickajoga.com online kurz Cyklická jóga, který je nabytý informacemi, jógovými videi, audio relaxacemi a seberozvojovými technikami. Kurz můžu všem ženám vřele doporučit.

Zdroj fotek: archiv Alice Mičunek

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.