Prsa po kojení: Uschlý švestičky nebo bujné vnady?

Prsa! To je téma! O prsou se moc nemluví, prsa se skrývají, stydíme se za ně. Vůbec se ženským prsům nevěnuje pozornost, a když už se o nich mluví, tak většinou ve spojitosti s nějakým extrémem – tedy prsa a kojení na veřejnosti, prsa a bulky, nádory, rakovina nebo prsa a silikony.

Kde je ale pozornost k tomu přirozenému, obyčejnému, normálnímu a ženskému?

Jak vnímáte svoje prsa v tuto chvíli. Milujete je? Nebo se na ně radši ani nedíváte? Přijdou vám krásná? Nebo vám jdou slzy do očí při pohledu do zrcadla.

Už od dospívání svoje prsa řešíme

Někomu prsa ne a ne vyrůst, a tak se celá léta musíte smiřovat s tím, že vám říkají plochá dráha. Nebo vám možná prsa vyrostly jako první holce ve třídě, musely jste poslouchat neustálé narážky od kluků ve škole, a pozorovat závistné pohledy od spolužaček, kterým prsa ještě nevyrostly.

V dospělosti jste možná prožily několik nehezkých zkušeností se svými ňadry, ať už v partnerských vztazích, nebo díky nějaké nemoci či jiným problémům.

No a nakonec kojení udělalo své. Z vašich prsou zbyla jen vytahaná kůže, a tak jste svoje prsa schovaly do podprsenky, a radši jste se na ně už nekoukaly. Ve vaší hlavě jelo asi toto: “ Prostě co no, jsem vykojená matka, a s tím už prostě nic jinýho než plastika udělat nejde.“

Jenže to není pravda!

Možná už jste to taky slyšely a na vlastní kůži si to několikrát vyzkoušely:

KAM SMĚŘUJE NAŠE POZORNOST, TAM PROUDÍ I ENERGIE, A KDE PROUDÍ ENERGIE, TAM TO KVETE

Třikrát podtrhávám, zvýrazňuju a dávám několik vykřičníků!

Ano, opravdu to tak je. A tak pokud chcete se svými ňadry něco udělat, je to jen na vás. Pojďte se znovu zamilovat do svých prsou, dát jim lásku, pozornost a energii tak, aby opravdu nebyly jen dvěma malými uschlými švestičkami, ale aby jimi proudil život.

Jakou zkušeností jsem si prošla já?

Svoje prsa jsem nikdy neměla moc ráda. Přišla mi moc povislá, velká, taková a maková. Vizuálně se mi nikdy moc nelíbila, prostě nevypadala jako prsa všech dokonalých žen v časopisech a v televizi. 

Svoje prsa jsem začala mít ráda vlastně až díky svému muži. On je totiž miloval, a tak mi nešlo je nemilovat taky. 

Po tom, co jsem léta pracovala s jógou a tématem sebelásky, jsem své ženské tělo i svá prsa milovala víc a víc. A tak jsem byla nakonec se svými ňadry opravdu spokojená a vděčná za to, že jsou zdravá a nádherná.

Byla jsem spokojená dokonce tak moc, že jsem se nestyděla být nahá v sauně nebo být občas v létě pod tričkem bez podprsenky.

Brala jsem svá prsa jako opravdové symboly ženství

Když jsem potom otěhotněla, moc jsem se těšila na to až budu kojit. Moc jsem si přála zažít ten pocit propojení se svým děťátkem. Kojení pro mě bylo opravdu nádherné. A nakonec jsem měla to štěstí, že jsem kojila svou dcerku rok a půl. Můj kojící příběh si případně můžete přečíst tady…

Po ukončení kojení ale z mých prsou zbyla jen povislá kůže. Dost to zahýbalo s mým sebevědomím. 

A protože miluju aromaterapii, meditace a vizualizace, rozhodla jsem se s tím něco udělat. Napsala jsem své aroma guru Terezce Krčmářové, jestli by mi poradila nějaké rady a tipy, které by mi pomohly má prsa oživit. Terezka mi napsala několik tipů. A tak jsem se rozhodla, že vyzkouším péči s aromaterapií v kombinaci s vizualizacemi a meditacemi.

6 tipů, jak oživit svá prsa

1) VNITŘNÍ VÝŽIVA S POMOCÍ OLEJŮ A POTRAVIN

Koupila jsem si pupalkový olej, který jsem po lžičce užívala dvakrát denně. Olej skvěle harmonizuje ženský hormonální systém, ale má i spoustu jiných benefitů. Zkuste pogooglit. Má ájurvédská konzultantka mi potom poradila jíst denně hrstku mandlí (přes noc namočených se špetkou soli). Mandle taktéž pomáhají vyrovnávat hladinu ženských hormonů v těle. 

2) MASÁŽ PRSOU

Na základě doporučení od Terezky jsem si namíchala masážní směs. Vybrala jsem si oleje mému srdci blízké, a do lahvičky smíchala jojobový, meruňkový, šípkový olej, a éterický olej geránium růžové bourbon. Vytvořila jsem si tak směs, která omlazuje kůži, a působí jako podpora ženských hormonů i ženství jako takového.

Prsa jsem si láskyplně masírovala dvakrát denně, vždy ráno a večer. Prsa jsem si nejdřív nastříkala růžovým hydrolátem, tedy růžovou květovou vodou, a potom jsem nanášela olejíček.

Masírovala jsem podle intuice, tedy krouživými pohyby, tahy jsem roztírala olejíček do všech stran a dávala tak svým prsům plnou pozornost a lásku.

Má prsa byla po masáži vždy nádherná, plná života, šťavnatá, a tak vydržela po masáži ještě několik hodin. A tak jsem si na vlastní kůži ověřila to, že opravdu: „Kam proudí naše pozornost a energie, tam proudí i život.“

3) NÁDHERNÉ VIZUALIZACE

K masážím jsem vždy přidala krásné vizualizace. Na konci masáže jsem svá prsa objala dlaněmi, a s pomocí vizualizací dodávala svým ňadrům lásku, vláhu, šťávu a život.

Představovala jsem si, jak má prsa rozkvétají, jak je kapky vody zavlažují a dodávají jim potřebnou výživu, kterou teď moc potřebují. Představovala jsem si, že ze středu mé hrudi do mých prsou tryskají neskutečné ohňostroje energie, a……ahhhhh……bylo to vždy tak úžasné.

Vizualizace jsou skvělým nástrojem, jak můžeme pracovat se svou myslí i s tělem. A tak pokud byste chtěly svá prsa taky takhle nádherně vyživit, srdečně vás zvu k poslechu meditace Miluji svá prsa. Tuto meditaci jsem vytvořila s láskou a úctou ke všem ženám a jejich nádherným symbolům ženství. Na meditaci i její ukázku se můžete mrknout tady…

4) POJMENOVÁNÍ VAŠICH ŇADER

Že ještě svým prsům nijak neříkáte? Tak to byste to měly hned napravit. Vaše vagína má určitě taky nějaké pojmenování. Jak jí říkáte? Mluvíte o ní třeba jako o berušce, mušličce, yoni, nebo dokonce má své jméno? Super. Tak stejně tak můžou mít jména i vaše prsa.

Někteří muži úplně přirozeně pojmenovávají své mužské nářadíčko. Tak proč bysme si my ženy nemohly pojmenovat svoje prsa a mít je za kamarádky? Já jim třeba s láskou říkám prostě jen: „Holky moje.“ Uvidíte, že láska k vašim symbolům ženství bude hned o dost větší.

A zase – kam proudí láska, energie a pozornost, tam to žije!

5) NÁKUP NOVÉ PODPRSENKY

Po kojení se velikost prsou pravděpodobně změní každé z nás. Staré podprsenky vám pravděpodobně sedět nebudou, a tak nastává ten správný čas dopřát si krásné nové spodní prádlo. Takové, které vám bude dokonale sedět a budete se díky němu cítit jako bohyně.

Tip: Doporučuju po ukončení kojení s nákupem nové podprsenky chvilku počkat. Prsní tkáň se obnovuje pomalu. Během několika týdnů až měsíců. A tak až budete cítit, že jsou vaše prsa ustálená, udělejte si radost a běžte nakupovat.

6) SEBELÁSKA

Chovat se ke svým prsům s láskou, úctou, vděčností, to je podle mě klíč ke štěstí.

Jasně, nebudeme si nic nalhávat. Všechny výše uvedené techniky vám prsa prostě nezvětší o dvě velikosti, a nevymodelují je, třeba jako to dokáže plastická operace.

Ale věřte, že pokud budete ke svému ženství, ženskému tělu a svým ňadrům přistupovat opravdu s láskou, když budete upřímně rády za to, že jsou zdravá, nádherná, že mohla kojit vaše děti, když budete svým ňadrům dávat pravidelnou pozornost, samy uvidíte, že budou plná života, a vám nezbyde nic jiného, než je milovat taková jaká jsou

Tipy na závěr

Určitě je skvělé podpořit regeneraci prsou také posilováním prsních svalů. Na internetu najdete několik cviků, díky kterým se vaše prsa mohou trochu zvětšit a lehce vymodelovat. Já se přiznám, že jsem na posilování prsních svalů neměla trpělivost, a tak jsem jen zařazovala pár cviků v rámci mého domácího jógování. 

Věřím taky, že to, jak vnímáme naše ňadra je opravdu jen v naší hlavě, a v přístupu k sobě samým. Sebeláska je zde klíč. A k dosažení sebelásky vám můžou skvěle pomoci právě třeba masáže prsou či nádherné láskyplné meditace.

A pokud se prsa ne a ne po kojení zregenerovat, a jsou stále jako dvě uschlé švestičky, doporučuji vyhledat odborníka. Například fytoterapeuta či naturopata, kteří by mohli pomoci s doplněním některých živin v těle tak, aby byla hladina hormonů v harmonii, a prsa byla zase nádherná a živá.

Smíření

Přijde mi, že jednou z nejdůležitějších věcí je SMÍŘENÍ. Prostě se smířit s tím, že tak to v životě i v přírodě funguje. My maminky máme obrovský dar skrze svá ňadra živit naše malé lásky. A tento proces, který se děje, je prostě jen přirozenou součástí života ženy. A tak bychom měly být především vděčné, že jsme mohly naše děti kojit, a že jsou naše prsa zdravá, protože na čem jiném vlastně nakonec záleží, že?

Mně samotné zůstaly po kojení prsa o dvě velikosti menší. A upřímně, klidně bych brala zpátky svou původní velikost. To ale nic nemění na faktu, že svá prsa miluju taková, jaká jsou, a při každém pohledu do zrcadla vidím ten dlouhý příběh, který si se mnou odžily. Takže děkuji. Děkuji svému tělu i svým krásným ňadrům.

Ať jsou všechny bytosti šťastny, a AŤ VŠECHNY ŽENY SVĚTA MILUJÍ SVÁ KRÁSNÁ ŽENSKÁ PRSA 🙂

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.