Příběh ženské bylinné napářky

Tenhle článek jsem původně vůbec neplánovala, ale po nedávném nádherném prožitku, ke mně přišla vlna tvůrčí energie a já se rozhodla s vámi svůj příběh sdílet.

A jaký to bude příběh? Především velmi osobní. Příběh ženský, jemný, spjatý s přírodou, s ženskou cykličností, ženským zdravím, s hlubokým uvědoměním si mého ženství a mateřství. Příběh ženské bylinné napářky. Tak si uvařte nějaký bylinkový čaj, v klidu se usaďte a jdeme na to. Jdu vám předat kus krásné ženské a léčivé energie. A určitě dočtěte až do konce. Stojí to za to.

Jak jsem se k napařování dostala?

O ženské bylinné napářce jsem se poprvé dozvěděla skrze rozhovor Aličky Mičunek s propagátorkou ženské bylinné napářky Monikou Valovou. Přišlo mi to jako krásná léčivá metoda. V tu dobu jsem si ale nic léčit nepotřebovala a tak jsem nabyté informace takzvaně zastrčila do šuplíku. Znovu jsem je objevila až ve chvíli, kdy mi teklo do bot, já měla zdravotní obtíže a potřebovala je nějakou přírodní cestou poléčit.

Trápily mě cysty na vaječníkách. Svou první cystu jsem se snažila léčit především bylinkovými čaji a také prací s psychikou. A povedlo se. Za tři měsíce se mi ale na vaječníku objevila cysta znovu, mnohem větší, naplněná krví. Verdikt doktora zněl operace nebo počkat, jestli se vstřebá a zmizí sama.

Jelikož bych do sebe řezat nenechala, zvolila jsem cestu čekání a snažila se zjistit, co by mi mohlo pomoci. Bylo to v době, kdy jsem byla ve velkém psychickém vypětí a toužila jsem po miminku. Cítila jsem, že to chce větší kalibr a že popíjení bylinkových čajů mi jen tak nepomůže. Potřebovala jsem se opravdu zklidnit a naladit se na sebe samu.

Léčivá moc bylinné napářky

A v tu dobu, jsem otevřela ten zavřený šuplíček, vzpomněla jsem si na ženskou bylinnou napářku a začala studovat víc informací. Skvělou studnicí informací byly právě webové stránky Moniky Valové www.sebevedomarodina.cz, kde se o bylinné napářce dozvíte opravdu všechno, pěkně uceleně a do detailu. A tak jsem po nastudování všeho potřebného neváhala a pustila se do toho.

Bylinky jsem měla nasušené, chuť to zkusit byla obrovská, jediné co mi chybělo, byla stolička, na které bych se napařovala. Ale protože jsem děvče vynalézavé a chtěla jsem to opravdu hned vyzkoušet, poradila jsem si (dala jsem k sobě dvě basy od piva, na to dřevěné desky, které jsme měli doma, pod to hrnec s bylinkami a už jsem se saunovala).

Už po prvním napařování jsem byla unešená, jak nádherná metoda to je. Zasáhlo to moje srdce i moji ženskou duši do hloubky. Napářku jsem si začala dělat dvakrát týdně a po čtrnácti dnech byl verdikt od doktora velice pozitivní. Po cystě ani vidu ani slechu. Zmizela. A tak jsem pocítila k této metodě velikou úctu.

Věděla jsem, že jsem objevila zlatý grál a že tato metoda není jen k léčení všelijakých ženských neduhů, ale je to nádherný ženský rituál, který stojí za to. Je to čas jen pro sebe, s léčivými bylinami z přírody, z matky země, ještě natrhané a usušené s mojí vlastní energií a láskou. A tak jsem se rozhodla v napařování pokračovat a poprosila jsem svého manžela, aby mi napařovací stoličku vyrobil. A on, protože je skvělým manželem, mi ji vyrobil a pyšný na své dílo mi ji předal. Já jí ovšem stačila použít asi třikrát, protože jsem otěhotněla.

Stala se ze mě matka a opět napařuji

Dnes, po roce od mého posledního napařování, jsem opět vytáhla svoji stoličku a rozhodla se v napařování pokračovat. Přesně před rokem v tuto dobu jsem byla naposledy cyklickou ženou a prožívala svojí poslední menstruaci před otěhotněním. Byla to menstruace nepříjemná a bolestivá. A teď po roce, přesně ve stejný den se moje tělo zřejmě na prožitky loňského roku naladilo a já měla opravdu nepříjemné napětí v podbřišku. Právě proto jsem se rozhodla opět bylinnou napářku vyzkoušet.

No, ale jelikož moje malá Sofinka zrovna ten večer potřebovala svojí maminku, po několika slzičkách jsem se rozhodla, že se budu napařovat s ní. A tak jsem si malou dala do šátku, sundala kalhotky, sedla si nad mocnou páru bylin a zabalila se do deky. Malá za chvilku usnula, já se víc naladila na sebe a své lůno. Přišla jsem si jako nějaká stará moudrá indiánská babička.

A pak to přišlo. Nádherný pocit, až dojetí. Hluboce jsem se naladila na celý svůj podbřišek, na svoji dělohu, i na svoji dceru a pocítila jsem obrovskou vděčnost. Vděčnost za to, že moje děloha dokázala vytvořit tento zázrak, který já mám teď na své hrudi. Vděčnost za to, že mohu být ženou a prožívat něco tak krásného. Cítila jsem, jak pára a všechna ta léčivá energie z bylinek putuje do mého lůna, uvolňuje ho, léčí ho, hladí ho svojí energií a láskou.

Cítila jsem, jakoby se uzavřel jeden kruh. Na začátku to bylo poléčení ženských zdravotních obtíží, nalazení se na svoji ženskost, vědomé milování, otěhotnění, těhotenství, porod, šestinedělí, a vděčnost a uvědomění si mého mateřství a nové formy ženství ve mně. Nádhera. Krása. Moc přírody. Moc a duše bylin, která mi pomohla nejen na fyzické úrovni, ale i na té psychické. Přerod z dívky v matku. Pokora a úcta k tomu, že mi byl dán dar nosit pod svým srdcem děťátko a mohla jsem se stát maminkou.

A jak vlastně ženská bylinná napářka probíhá?

Zhruba do dvou litrů vody nasypete bylinky, buď čerstvé nebo sušené. Já jsem používala ty, které jsem měla doma nasušené, tedy kombinaci měsíčku, kontryhele, řebříčku, jitrocele, heřmánku, hluchavky, mochny, levandule, oregana. Povaříte deset minutek.

Necháte dalších pět až deset minutek zchladnout a dáte pod napařovací stoličku nebo nějaké provizorium vyrobené doma. Nad tento hrnec si s odhalenou mušličkou sednete, vezmete si ponožky na nožky, aby z vás neunikalo teplo, zababušíte se do deky, abyste byly pěkně v teploučku (a to i v létě, pára je opravdu teplá a silná, tedy velmi prohřívá nejen lůno, ale i celé tělo, a mohly byste snadno prochladnout) a zhruba 20 – 40 minutek se napařujete.

Můžete být v tichosti nebo si pustit relaxační hudbu, záleží co vám vyhovuje víc. Potom se přesuňte od hrnce pryč, počkejte než zchladnete, nasaďte kalhotky a lehněte si. Chce to určitě klidový režim, pořád buďte zabalené v teple. Bylinky potom vraťte nejlépe zpět do přírody. Podrobnější informace naleznete na webu Moniky Valové. Je tam vše popsané opravdu do detailu včetně doporučených bylin i kontraindikací, tedy kdy napářku neprovádět.

Je to přenádherný a velmi silný ženský rituál, který doporučuji všem vědomým ženám.

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.