Pánevní dno – dvě strany jedné mince

Tak jako na člověka lze nahlížet ze dvou hledisek, stejně tak lze nahlížet i na naše pánevní dno. Naše západní medicína většinou řeší člověka pouze z fyzického hlediska. Zkoumá krevní hodnoty, kosti, jak pracují orgány. Mnohdy řeší části těla odděleně a málokdy jako jeden fungující či nefungující celek. Naproti tomu východní medicína se často zajímá o člověka navíc i po stránce duševní a hledá příčiny neduhů i v psychice a emocích jednotlivce.

Nejlepší přístup je obojí propojit. V józe se snažíme naladit tělo, mysl a duši na vlnu harmonie. Stejným způsobem můžeme přistupovat i v řešení našich neduhů, tedy podívat se, co nám říká naše fyzické tělo a co nám říká psychika.

Úplně stejně potom můžeme zkoumat i naše pánevní dno a pracovat s ním jak po stránce fyzické, tak emoční. Jako se vším, chce to trochu cviku. Pozorovací talent se časem vytříbí a vy budete schopné lépe určit, co vás v souvislosti s pánevním dnem trápí, proč tomu tak je a co s touto situací případně dělat.

Vše je dokonale propojené

Například, pokud se při milování dokážete krásně uvolnit, vypnout hlavu, užívat si plně přítomnost a pociťujete slast a vášeň, pravděpodobně bude i vaše pánevní dno uvolněné, ale zároveň bude aktivně a rytmicky pracovat pro dosažení blaha. Tělo, respektive pánevní dno a mysl, respektive vaše emoce jsou v souladu a harmonii.

Naopak, jestli se mysl nedokáže uvolnit, bude mnohem těžší uvolnit tělo a užít si milování. Pokud jde o napětí ve vaší hlavě, může jít o nedostatek sebedůvěry, stydlivost, vztahové problémy, neuzemněnost. Může jít o emoci strachu, agrese, nelásky. V souvislosti s tím bude pánevní dno pravděpodobně špatně pracovat, bude buď příliš oslabené z důvodu necitelnosti či nezájmu, nebo bude naopak příliš stažené a bude přinášet při milování bolest.

Vše je propojené a vše souvisí se vším. Mnohdy s tím, s čím bychom na první pohled nikdy neřekli. Je tedy na nás vydat se na cestu sebepoznání a hledat příčiny způsobující jakékoliv nepohodlí.

Fyzická a emoční stránka pánevního dna

Fyzická stránka pánevního dna

– pokud je pánevní dno v harmonii, je příjemně uvolněné, ale zároveň aktivní a pružné, naše tělo bude nejspíš promlouvat těmito signály:

 • uspokojivé milování
 • bezproblémové vylučování
 • orgány uložené v pánvi v dobré kondici
 • zdravá a pružná páteř
 • pružnost a měkká opora chodidel
 • ladná chůze
 • pánev, kyčle, kolena a chodidla v souladu a bez bolestí či blokád při pohybu
 • delší chůze bez následných bolestí pohybového aparátu
 • volné a prohloubené dýchání

Naopak pokud pánevní dno nefunguje z fyzického hlediska dobře, můžeme zažívat pravý opak. Budeme pociťovat bolest či naopak necitlivost při milování. Budeme mít problémy s vylučováním, jak moči, tak stolice. Můžeme mít bolesti pohybového aparátu či se nám bude špatně dýchat.

Emocionální stránka pánevního dna

– jestli je naše mysl uvolněná a je v souladu s naším správně pracujícím pánevním dnem, budeme nejspíše pociťovat tyto stavy:

 • sebevědomí
 • přizpůsobení se změnám
 • dobré uzemnění a zakořenění v našem životě
 • radost, hravost
 • projevení sama sebe navenek beze strachu
 • pevnost či pružnost v rozhodnutích
 • životní stabilita
 • chuť tančit
 • radost z pohybu
 • uspokojivé milování
 • harmonie ve vztahu

Jestliže budou naše emoce rozházené a mysl bude stažená a zaneprázdněná, můžeme naopak pociťovat stagnaci v životě, neuzemněnost, nebudeme se schopni přizpůsobit změnám, neradi se budeme hýbat či tančit, radost a hravost nám bude cizí. Naše sebevědomí bude na nule.

Hledání příčin a sebezkoumání

Tak jako v životě, tak i v tématu pánevního dna je vše propojené a nelze od sebe jednotlivé problémy oddělovat. V praxi to tak často bohužel funguje a problémy se řeší odděleně. Výsledný efekt ale není takový, jako když naše neduhy řešíme jako jeden celek, z obou hledisek a od základu. Úspěšnost je potom rozhodně vyšší.

Pokud budeme mít problém například na emocionální úrovni, dost často se to také odrazí na našem těle a problémy je potom dobré řešit současně. Mnohdy se také stává, že pokud budeme cvičit a postupně ladit naše fyzické tělo na správnou notu, emocionální problémy se rázem vyřeší také. A naopak, pokud se pustíme do čištění našich myšlenek a psychiky, můžeme tím naše tělo a pánevní dno krásně vyladit na tu správnou notu.

Zkuste tedy zkoumat obě hlediska, objevujte, hrajte si. Probuďte své pánevní dno a objevujte skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Pro rozvíření vaší ženské energie můžete zkusit nahlédnout do mého e-booku zdarma.

Samozřejmě všechno má svůj čas a to je potřeba respektovat. Vše kolem pánevního dna může být velmi intimní a citlivé, tak k sobě přistupujte s láskou.

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.