Měsíček lékařský – zázrak ženské bylinkové péče

Měsíček – krásná, zázračná, silná bylinka, léčící ženské tělo i jemnou ženskou duši. Už její název nám napoví, že je silně spjata s ženským elementem, s měsícem, Lunou, jemnou, ženskou, chladivou měsíční energií. Tak jako měsíc na nebi má svůj pravidelný cyklus, stejně tak my ženy podléháme svému cyklu. Menstruace, ovulace, celá žena je napojena na měsíc a tak není divu, že nám tato krásná oranžová bylinka pod názvem měsíček lékařský může jistojistě pomoci poléčit naše ženské neduhy.

K bylinkám mě před několika lety přivedl můj tatínek. Muž s velkým M na začátku, avšak citlivou duší uvnitř.

V době než jsem nastoupila na svoji cestu seberozvoje a sebeléčení, trpěla jsem mnoha zdravotními problémy. Ty se samozřejmě z fyzického těla promítaly i do mé psychické (ne)pohody. Jóga mě však pomaličku přivedla zpátky k sobě a mně se na mnoha úrovních ulevilo.

Hormonální nerovnováha

Když jsem dospívala, projevovala se na mém těle velká hormonální nerovnováha. Menstruace pro mě byla velice bolestivá, omdlívala jsem a trpěla. Hormonální antikoncepce vše na několik let spravila. Cyklus se mi upravil a tehdy aknózní pleť se mi krásně vyčistila.

S příchodem jógy do mého života jsem se však rozhodla přestat brát veškeré léky, které jsem brala, mezi nimiž byla i antikoncepce. Cítila jsem, že se potřebuji navrátit zpět ke své přirozenosti. Hormonální účinky těchto pilulek jsem cítila ještě půl roku po jejich vysazení a tak jsem byla do té doby po ženské stránce v pořádku.

Potom ale účinky odezněly a mě opět začala trápit bolestivá menstruace a pleť se začala obsypávat nehezkými pupínky. Šla jsem tedy cestou alternativní léčby a vyzkoušela toho opravdu hodně. Od bylinných kapiček, hormonální jógy, přírodní kosmetiky až k upravení jídelníčku. Nic z toho ale úplně nepomáhalo tak, jak bych si představovala.

Ženská bylinková péče

A právě v době hledání, co dalšího bych mohla vyzkoušet, mě taťka přivedl k bylinkám. Vždycky něco nastudoval a potom mi poradil, kterou bylinku bych si třeba mohla natrhat a vyzkoušet. To mi ale ze začátku přišlo moc složité a tak jsem si jednoduše už nasušené bylinky kupovala v bylinkářském obchůdku. Vyzkoušela jsem různé směsi od různých značek, měla jsem ze všeho lepší pocit, ale pořád to nějak nebylo ono.

Taťka mi potom občas něco nasušil a dal. No a já si řekla, že to zkusím taky. U nás na chalupě jsem začala poznávat bylinky, četla si o nich, čichala k nim, vařila z nich čaje, sušila. Tak mě taťka přivedl třeba k řebříčku, kontryheli, hluchavce a právě mému milovanému měsíčku.

V dobré víře jsem vše pila, ladila se na zdravou a léčivou chuť i vůni přírody a byl to pro mě vždy takový rituál. Objevila jsem, že bylinky, které si nasuším sama, jsou pro mě mnohem léčivější a chutnější, protože do celého procesu se zapojuji jen já – můj záměr, moje energie, moje léčení.

Uvědomila jsem si, že jsem do sebe léta cpala chemii a že nemůžu očekávat, že se moje zdraví vyladí již po měsíci bylinkové péče. A tak i přes moji nedočkavost a moje ego, které by chtělo všechno hned, jsem se pomalu smiřovala s tím, že to bude cesta na dlouhou trať.

Měsíček – pomocník na mé cestě

Za ty roky plné několika pokusů i omylů jsem zjistila, že například v prvních dnech mého cyklu mi velice pomáhá pít domácí čajovou směs z měsíčku, kontryhele a řebříčku. Že když se cítím v psychické nepohodě a vyčerpaná, čaj z měsíčku mě vždycky povzbudí. Že když mám nějaké gynekologické neduhy, měsíček mi vždy pomůže očistit mé tělo v bylinné napářce. Že měsíčkový krém dokáže mé tělo zjemnit a cítím se po něm krásně žensky.

Měsíček působí nejen svými cennými složkami na mé tělo, ale také na moji duši. Je to krásná bylinka, která mi jen při jediném pohledu dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Její oranžová barva má svůj hluboký význam pro ženské lůno. Dle jógového čakrového systému je právě oranžová barva přiřazena oblasti našeho lůna a proto léčí už jen svoji krásou a svým vyzařováním.

Ano, stále mám občasné gynekologické neduhy, v podobě bolestivější menstruace či lehčího akné, které se ale za ty roky opravdu výrazně zlepšilo. Všechno chce svůj čas a třeba moje těhotenství a porod, který mě brzy čeká, bude na mé cestě právě tím transformativním nástrojem, který mé ženství posune ještě o úroveň výš a poléčí mé ženské neduhy. Nebo se také dostanu ještě blíže k tradiční čínské medicíně, hormonální józe, jiným účinným bylinkám, které budou tím pravým na mé cestě.

Léčivé schopnosti měsíčku lékařského

Obecně má měsíček skvělé léčivé schopnosti jak při vnitřním, tak vnějším užití:

 • působí protizánětlivě
 • má antibakteriální a antivirové účinky
 • zmenšuje otoky
 • uvolňuje křeče
 • tiší bolesti
 • posiluje játra a podporuje tvorbu žluči
 • upravuje menstruační cyklus
 • brzdí růst
 • stimuluje obranyschopnost

Vnitřní využití měsíčku

– v podobě čaje či tinktury, samotný či ve vyvážených směsích léčivých bylin, může pomoci při těchto obtížích:

- endometrióza

- chronické nebo stále se opakující záněty pochvy

- dysplazie

- posílení obranyschopnosti při rakovině

- potíže se žilami v těhotenství

- potíže se žlučníkem

- záněty močového měchýře

- bolestivá, opožděná menstruace

 

Vnější využití měsíčku

– v podobě masti či zředěné tinktury, může pomoci při těchto obtížích:

- i ječném zrnu

- zánětu spojivek

- na popraskanou, drsnou kůži

- na popáleniny

- při zánětech žil

- proti křečovým žilám

- dysplazie v oblasti děložního krčku

- chronické nebo stále znovu se opakující záněty pochvy

- suchá poševní sliznice

- bolestivost v letech přechodu i v jiných dobách hormonálních výkyvů

- bolestivé bradavky v době kojení

- záněty prsů

- hromadění lymfy v paži po rakovině prsu

- poruchy v hojení ran po operacích

- virové vlhké vřídky v oblasti genitálu

 

Pokud také jako já před lety začínáte objevovat sílu bylinek a chcete se více naladit na vlnu ženské harmonie, určitě měsíček vyzkoušejte. Ať už si ho v létě sami vypěstujete a sesbíráte, dá vám ho někdo blízký z vašeho okolí, kdo se o bylinky zajímá, nebo si jej nasušený koupíte v bylinkovém obchůdku, určitě neváhejte a vyzkoušejte jeho léčivé schopnosti.

Sebeléčení je podle mě přesně o tom, o zkoušení a hledání, co nám samotným nejvíc vyhovuje. Striktně dané postupy či manuály většinou málokdy fungují a ochuzují nás o tu nádhernou jedinečnou vlastní zkušenost při objevování. Každý jsme jiný a tím pádem na každého bude platit něco jiného. A nakonec jen my sami dokážeme nejlépe zjistit, co nám pomůže.

Zdroj: Babiččin receptář, Bylinky pro ženy, Heide Fischer

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře
 1. Nerd Girl napsal:

  Děkuji, vyzkouším

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.