Léčivá síla jógy

Do jógy jsem se zamilovala zhruba před sedmi lety. Na své první lekci jógy jsem ronila slzy štěstí, a byla jsem hluboce vděčná za to, že jsem objevila něco tak úžasného. Jóga postupně léčila nejen mé fyzické tělo, ale také moji duši. A to pokračuje dodnes…..

Bylo mi tenkrát 22 let a já se cítila ve svém životě úplně ztracená. Měla jsem neustálé zdravotní problémy, bolavé tělo a nakonec i bolavou duši. Byla jsem v té době tak nešťastná. Nechápala jsem, proč se to všechno děje zrovna mně.

A pak mi přišla z čistého nebe do cesty jóga – světlo mého života

Na svou první lekci jsem šla s bušícím srdcem a motýlkama v břiše. Měla jsem zároveň strach, ale i touhu poznat něco nového. I když jsem věděla, že se svým zdravotním stavem nezvládnu ani sed na patách, a ani nedokážu propnout nohy, někde uvnitř sebe jsem měla víru, že mi i tak jóga pomůže.

A taky ano. Po jemném protažení těla, jsem na konci lekce ležela na zemi v šavásáně, lektorka Míša svým hlasem vedla příjemnou relaxaci, zpívala mantry a já začala plakat. V tu chvíli se ve mně něco zlomilo, uvolnilo, povolilo. Mojí hruď zalilo příjemné teplo a já cítila, že jsem vstoupila na novou úžasnou cestu.

Začala jsem na jógu chodit pravidelně. Nejdřív jednou týdně, později dvakrát.

A postupně, krůček po krůčku, jsem se uzdravovala

Moje oteklé tělo začalo pomaličku splaskávat, má revmatická kolena začala být více pohyblivá, a já po několika týdnech konečně dokázala to, po čem jsem toužila – sed na patách.

Je mi jasné, že to někomu může přijít vtipné. Vždyť cílem mnoha jogínů je přece stoj na hlavě, nebo stoj na předloktích. Jenže když máte opravdu nemocné a bolavé tělo, tak je vaším cílem opravdu „jen“ zvládnout sedět bez bolesti.

Moje tělo ale nebylo to jediné, co se postupně léčilo. Skrze jógové pozice a dech se uvolňovaly také určité emoční i energetické bloky. Tam, kde energie byla nahuštěná se napětí povolilo, tam kde energie bylo málo, tam se dočerpala. Některé emoce se postupně draly na povrch, a některé se zase zklidňovaly.

S pomocí jógy jsem se pomalu ladila na vlnu harmonie

Už po několika měsících jsem měla pocit, že se všechny ty bouře v mém fyzickém těle i v mé duši uklidnily. Cítila jsem se tak lehká, vyklidněná a harmonizovaná. Všechno jsem viděla jasně, ve světlých barvách a naprosto jsem milovala svoje tělo, lidi kolem sebe. Viděla jsem svět prostě krásně.

Jóga dokáže opravdu hluboce léčit. A určitě to není jen můj případ. Znám nespočet podobných příběhů.

Třeba paní, které jóga pomohla od letitých bolestí zad. Nebo jedna maminka, která se díky józe konečně naučila najít si čas pro sebe, a dala taky péči a pozornost sobě. Nebo žena, která se při jógových lekcích krásně ladila na své ženské tělo, a po několika měsících opravdu rozkvetla, a ze šedé myšky se stala nádherná sebevědomá žena.

Ač se může ze sociálních sítí zdát, že jóga je čistě o fyzickém tělu, o tom zvládnout udělat co nejzajímavější pozice, není to tak. Jóga opravdu není jen nějaká akrobacie. Je to hluboce léčivá záležitost, která skrze své techniky a postupy ladí tělo, duši i mysl do harmonie.

Jak tedy jóga vlastně léčí?

Jóga je ucelený systém, kdy pracujeme nejen s jednotlivými ásanami, ale také s dechem, s relaxacemi, meditacemi, s etickými i morálními zásadami, ale především s naším „vědomím“. Jóga nás učí žít vědomě, všímat si, pozorovat, co nám dělá a nedělá dobře, jak se cítíme a co od života chceme.

Jóga léčí na několika úrovních. A většinou to dělá hned na všech úrovních najednou. Jak na úrovni fyzického těla, tak na úrovni emočního těla. Pracuje také krásně s našimi energetickými centry, s myslí, vědomím a zároveň i s naší duší.

Léčení na úrovni fyzického těla

Cvičením jógy opravdu nádherně léčíme celé tělo. Posilujeme svaly, protahujeme se, soustředíme se na vazy, šlachy, úpony, ale také na vnitřní orgány, které se díky jednotlivým pozicím masírují. Díky této masáži odplouvají veškeré zatuhlinky a toxiny z těla pryč. Podporujeme tak lymfatický systém, krevní oběh, nervový systém, a další.

Výsledkem je potom krásně zpevněné, zdravé a zároveň pružné tělo. Vše je však potřeba dělat s citem. (O tom by vám mnozí praktikanti především aštanga jógy mohly vyprávět své.)

Léčení na úrovni emočního těla

Při praktikování jednotlivých ásan či krijí nebo při práci s dechem, tedy s pranájámou, se v těle rozvolňují určité bloky. Naše emoční pole se zklidňuje, harmonizuje. Určité pozice nám mohou pomoci vypustit některé emoce ven, práce s dechem či relaxace nám zase mohou pomoci naše emoce stabilizovat a harmonizovat.

Je to velice individuální. Každý máme ve svém těle nahromaděné určité emoce, a jóga nám s jejich vypouštěním a zpracováváním může nádherně pomoct. Stačí naslouchat své intuici.

Však si vzpomeňte, jak jsem na začátku tohoto článku psala, že jsem na své první lekci jógy plakala. Už tenkrát, při mém prvním setkání s ní, mě začala hluboce léčit.

Léčení na úrovni energetického těla

Díky ásanám, dechovým technikám nebo meditacím můžeme také krásně oslovovat energetická centra v našem těle. Rozpohybovat energii stagnující a zklidnit místa, kde je energie naopak moc. 

Skrze celé naše tělo vede mnoho a mnoho energetických drah. Je zde také uloženo několik energetických center. A právě praktikováním jógy můžeme nádherně energie v našem těle vyvažovat tak, aby v něm nastala rovnováha.

Já velmi ráda v józe pracuji s čakrovým energetickým systémem. Nejrůznějšími jógovými technikami se můžeme dotýkat určitých témat v našem životě, které s čakrami přímo souvisí, a nádherně tak léčit samy sebe.

Léčení na úrovni mysli

Při józe se zklidňuje naše mysl. To je vlastně i cílem jógy – zastavit kolotoč našich myšlenek v hlavě. A pokud se při cvičení vědomě soustředíme na pohyb a na dech, myšlenky se začnou zpomalovat. A to je pro nás ohromná úleva, protože žijeme v přeinformovaném světě, kdy máme hlavu pořád plnou nejrůznějších myšlenek.

A kdo by nechtěl aspoň na chvilku vypnout, že? Věřte, že je to hluboce léčivé.

Léčení na úrovni vědomí

Nevědomost je jednou z překážek na cestě jogína. A právě jóga nás učí vést vědomý život. Všímat si, kdo jsme, co chceme, kam směřujeme, co nám dělá dobře a co naopak nedělá.

Už jen cvičením jógy na jógamatce a dýcháním dáváme pozornost našemu tělu, uvědomujeme si jeho omezení a limity, mysl se zklidní a my dokážeme opravdu naslouchat samy sobě, svému nitru.

Léčení na úrovni duše

No a naše duše,… Jsem přesvědčená o tom, že praktikováním jógy opravdu léčíme i naší duši. Léčíme náš život, naše bytí. Pokud jógu nejen praktikujeme, ale opravdu ji žijeme, vnášíme do našich životů nádherné světlo, které dokáže poléčit a projasnit vše, co se v naší duši skrývá.

Suma sumárum…

…když se to všechno sečte, jóga nás může opravdu nádherně harmonizovat a léčit na všech možných úrovních. Praktikováním a žitím jógy budeme uvnitř sebe krásnější i šťastnější bytosti.

A opět bych ještě jednou chtěla zmínit, že jóga není jen to, co provádíme na jógamatce. Jóga je především cesta, léčivá cesta našeho života.

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.