5 aktivit, kterými se zabavit o Vánocích

Vánoce už pomalu klepají na dveře a všichni se těšíme na chvíle klidu a pohody. Těšíme se na pohádky, na dárky, na cukroví a štědrovečerní večeři. Odpočinek hraje v tyto dny hlavní roli a to je dobře. Tělo i mysl potřebují načerpat sílu.

Všeho ale s mírou. Nemusíme celé dny jen proležet na gauči, koukat od rána do večera na pohádky a zobat cukroví. Obzvlášť pro děti to bude nuda. Můžeme válení vykompenzovat a dát naše tělo i mysl trochu do pohybu. Pasivní odpočinek, tedy válení na gauči, občas vyměníme za odpočinek aktivní, plný radosti a hravosti.

Naše rodina, tedy já, můj manžel a naše malá princezna, která zatím obývá moje bříško, budeme letošní Vánoce poprvé spolu celých čtrnáct dní. Už od podzimu se na to těším, jak malé dítě. Každý rok jsem musela jít mezi vánočními svátky do práce, ale letos je to jiné. Letos budeme celá rodina pohromadě. A tak mě tahle nová a krásná situace vedla k zamyšlení, co budeme celých těch čtrnáct dní dělat a jaké aktivity si vymyslíme.

Ať je ve všem rovnováha

Lenošení, pojídání cukroví, salátu, sledování pohádek a návštěvy rodiny, budou i u nás na denním pořádku. Bez toho by to nebyly Vánoce. Den je ale dlouhý a tak část dne určitě využijeme k některým těmto aktivitám, pojďte se přidat:

1. aktivita: CHOĎTE NA PROCHÁZKY

Klasika, kterou určitě dělá spousta z vás. Jdeme se projít po těžkém obědě nebo vychodit právě snědený talíř cukroví. Což takhle si ale dát místo krátké procházky trochu delší túru do přírody nebo za nějakou zajímavostí ve vašem městečku?

Můžete si udělat túru do lesa ve vašem okolí nebo k němu kousek popojet autem. Vezměte něco pro zvířátka, jablíčka nebo kaštany, které vám zbyli z podzimní výzdoby. Vůně lesa je jednou z těch nejhezčích, i v zimě.

Nebo se zamyslete nad nějakou zajímavostí, kterou se může vaše město chlubit, ale tak často tam nechodíte nebo jste na onom místě dokonce nikdy nebyli. Může jít o kapličku na kraji města, menhiry neboli kameny obývající kus přírody, židovský hřbitov, zamrzlé jezírko s krásnou sochou ve skryté části města. Kamkoliv, kde je něco zajímavého a dobrodružného.

Vašeho tělo se příjemně zahřeje, nohy vám krásně prokrví několik nachozených kilometrů a zimní vzduch vám vyčistí hlavu.

2. aktivita: HRAJTE HRY

Hraní společenských her je naše oblíbená zimní aktivita. Co také dělat při dlouhých zimních večerech. Stačí si uvařit čaj, sednout ke stolu a naladit se na tu správnou dětskou a hravou atmosféru. Však děti hraní milují nejvíc. Já sama jsem to jako malá milovala a vždycky jsem ocenila, když jsme si celá rodina sedli ke stolu a hráli jsme třeba karty, pexeso, kostky, dámu, člověče, nezlob se a nebo blechy. Znáte taky blechy? Ty já jako malá milovala.

Jsem ráda, že s manželem v sobě oba máme kus dítěte a hraní nás stále baví. Ať už hrajeme pexeso, karty nebo třeba scrable. A tak jsme si řekli, že si letos pod stromeček nadělíme nějakou novou stolní hru, abychom si to hraní zase trochu zpestřili a měli co dělat.

Děti hry milují a tak jim rodičové určitě věnujte ten krásný čas, kdy si s nimi sednete a pustíte se do hraní. Moc a moc to ocení a budou vás za to milovat. Neplatí to ale jen pro děti, i dospělí si můžou hrát, třeba jako my a navíc si vytvořit svoje vlastní pravidla. Místo čaje si dát svařák, hru si vzít do postele a vnést trochu vášně do vašeho vánočního večera. To, co bude možná následovat, je také jedna krásná dospělácká a vášnivá, vánoční aktivita 🙂

3. aktivita: ZACVIČTE SI

K tomu, abyste se dali do pohybu, nepotřebujete žádné fitness studio. Kousek místa doma bohatě stačí a silná vůle k tomu. Co takhle si dopoledne zacvičit předtím, než přijde vydatný oběd a k odpolední svačině opět cukroví nebo vánočka? Prohýbete tělo, spálíte trochu kalorií a uvidíte, že k obědu i svačině toho už tolik nespořádáte.

Udělejte si chvilku pro sebe, nenechte se rušit a věnujte tento nabytý čas k protažení svého těla a uvolnění mysli. Pozorujte vaší intuici a cvičte tak, jak vám ona říká. A kdyby byla náhodou vaše fantazie na bodě mrazu, na internetu je dneska spousta cvičících videí, ať už posilovacích, kardio, protahovacích či jógových. Pusťte se také do objevování krajin svého ženského lůna a vykročte na cestu sebepoznání. Bude to příjemný vánoční bonus.

4. aktivita: TVOŘTE, COKOLIV

Tvoření je jedna z nejkrásnějších činností vůbec. Můžete tady vybít svoji kreativitu. Ať už budeme malovat, psát básně, přepisovat si diář na příští rok, hrát na nějaký hudební nástroj, cokoliv.

Já už se moc těším, až k nám mezi svátkama přijede naše malá neteřinka, které jsou necelé tři roky. V tomto krásném věku je s ní veliká sranda, je hodně zvídavá a vynalézavá, a jelikož jsme se už dlouho neviděly, těším se, až spolu budeme tvořit. Tipuju to, že si určitě budeme hrát na princezny, kreslit, modelínkovat, čarovat. Tvoření a smích, který bude vše doprovázet, budou tím správným relaxem pro moji mysl.

5. aktivita: JDĚTE MEZI LIDI

Před Vánoci, ale i na vánoční svátky a po vánocích, pořádají mnohá kulturní centra různé akce. Koncerty, výstavy, nebo i výstavy s koncerty neznámých umělců z vašeho města. Může to být skvělá příležitost, jak zažít něco nového, s někým se seznámit nebo potkat známé lidi, které jste dlouho neviděli a příjemně si popovídat.

Já mám zkušenost, že člověk většinou potká známé, kteří žijí někde jinde, ale na vánoční svátky se vrací domů k rodině nebo ji jedou navštívit a na podobnou akci rádi zavítají, aby viděli své známé a popovídali s nimi.

Pro mnoho lidí je aktivní odpočinek dokonce příjemnější než lenošení. Obzvlášť pro lidi, kteří pracují třeba v kanceláři, jako jsem pracovala já a chtějí si raději prohýbat tělo a vyčistit mysl nějakou příjemnou činností. Věřím, že pro vás letošní svátky budou příjemně stráveným časem a že si na konci neřeknete, jako možná už několikrát, že jste se tak neměli cpát tím cukrovím a že jste měli radši taky vyjít ven na procházku nebo něco dělat. Hrajte si a užijte si to.

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.