12 tipů na jarní detox

Jaro, vzduch voní, slunce svítí, ptáci cvrlikají. Odhazujeme zimní kabáty, teplé kozačky a vycházíme vstříc jaru v lehkých sáčkách a balerínkách. Naše duše vzlétají, koutky úst se smějí a jarní únavu odháníme očistou prostoru, vnějšího i vnitřního. Cítíme úlevu. Staré, těžké a temné zanecháváme vzad. Nové, lehké a svěží máme vpřed.

Jaro vnímám jako čas pro opravdovou očistu. Nový rok je skvělý čas pro zanechání starého a přijmutí nového. Spíše to je ale čas pro mentální práci, pro rekapitulaci našeho života, tvoření nových cílů a přání. Jaro je pro mě ale čas pro očistu nejen vnitřního prostoru, ale především toho vnějšího. Třídění, drhnutí, cídění. Odlehčení, vyvonění, tvoření.

Potřebuju prostor. Asi je to dáno mým vodnářským elementem, ale k životu jednoznačně potřebuji svobodu a vzduch. Nerada se nechávám něčím svazovat, a tak se nenechávám omezovat ani množstvím věcí ve svém životě. Na jaře proto dělám pravidelnou očistu a vzniklý prostor a čerstvý vzduch mi vlévají novou krev do žil.

Ráda bych vás provedla 3 oblastmi, ve kterých toho můžete hodně poklidit. První oblastí je Domov, druhou oblastí je Tělo, a třetí oblastí je naše Duše.

DOMOV

Naše domovy jsou místa, kde trávíme mnoho času a tak je důležité, abychom se zde cítili dobře. Každému z nás se za nějaký čas doma nahromadí velká spousta věcí a tak je důležité tyto věci jednou za čas protřídit. Uvolnit a vyčistit místo v našich šatnách, skříňkách, šuplíkách, v celém prostoru našeho domova. Chceme mít doma oázu klidu, kde nám bude příjemně, kde se budeme cítit pohodlně, a kde budeme moci tvořit.

Nejlepší je vyhradit si na úklid určitý časový úsek, třeba jeden celý víkend. Postupně probíráme všechny věci, kus po kusu. Uvědomíme si, jestli danou věc ještě chceme a potřebujeme. Pokud ano, určíme jí její pevné místo, kde jí vždycky najdeme. Pokud ne, poděkujeme jí za její službu a pošleme jí dál. Buď dáme do příslušného kontejneru, prodáme, darujeme.

Můžeme zde rozlišit 5 oblastí, ve kterých uděláme čistku, plus jednu bonusovou.

1. Oblečení

Za rok se nám skříně naplní spoustou nového oblečení. A pokud své skříně netřídíme pravidelně, už se nám do nich pravděpodobně nic nevejde. Ve skutečnosti máme každý většinou jen několik oblíbených kousků oblečení, které točíme pořád dokola. Zbytek skříně zabírají věci, které nosíme jen málokdy, nebo jsme je na sobě neměli dokonce ani jednou.

Doporučuju ze skříní všechno vyházet na jednu hromadu a potom brát kousek po kousku a dát buď na hromadu „To si nechám“ nebo hromadu „To dám pryč“. Oblečení, které si chcete nechat potom pěkně složte nebo pověste na ramínka. Pohled do vaší nové, vyčištěné skříně bude osvobozující. To, co už nechcete, dejte do pytlů nebo tašek a sami rozhodněte, jak s nimi naložíte.

2. Kosmetika

Ano, i tam máme často věci, které už nám neslouží, nepoužíváme je, nebo jejich trvanlivost dávno propadla. Řasenky, rtěnky, sprchové gely, šampony, tělová mléka, čistící prostředky. Opravdu to všechno používáme? Opravdu je to všechno stále v kondici? Já mám ráda různé tělové a masážní olejíčky a tak si tu a tam nějaký voňavý koupím. Jelikož ale nemám masážní salón, kde bych mohla všechny ty olejíčky na své klienty použít, vždy skončí po nějaké době v koši s prošlou dobou trvanlivosti.

Postup je opět stejný. Vše vyndáme na jednu hromadu a třídíme. Prošlé věci vyhodíme, rtěnky, které nenosíme darujeme třeba kamarádce, štětce vyčistíme, všechny lahvičky otřeme a dáme zase zpět na své místo.

3. Knihy

Pokud jste vášniví čtenáři a rádi studujete zajímavou literaturu, možná se vám za ten rok vaše knihovnička pěkně naplnila. Když se do ní ale podíváte, zjistíte, že váš prostor takové množství knih zahlcuje, že zde máte spoustu knih, které sice byli krásné, ale víte, že se do nich už nikdy nepodíváte. A tak je protřiďte, nechte si jen ty, které vám dělají radost, a víte, že vám ještě do budoucna něco přinesou. Zbytek rozdejte po kamarádkách, prodejte nebo darujte například knihovně.

Mimochodem dobrý tip, jak nemít doma knihovnu nabytou až po strop, je chodit do knihovny a knížky si půjčovat. Dneska už to nikdo moc nedělá. Já jsem od mala chodila do knihovny hodně a pravidelně, ale poslední léta jsem si zvykla si knihy spíše kupovat. Sama nad tím teď přemýšlím a možná se k tomu v rámci nezahlcování věcmi vrátím.

4. Papíry

Tím myslím všechny ty papíry, které si schováváme, kdyby náhodou, ale v určité chvíli zjišťujeme, že je už skladujeme zbytečně. Jsou to různé účtenky, záruční listy, brožury s návody, staré smlouvy. Upřímně, to je moje nejmíň oblíbená část. Nesnáším to, ale je to potřeba. Mně se většinou za pár měsíců nahromadí velká spousta papírů. A tak třídím a třídím, nechávám, vyhazuju a skartuju. Protřiďte to. A přeji pevné nervy.

5. Dekorace

To se tak občas stává, že k svátku, k narozeninám, k Vánocům dostáváte darem, jak já tomu říkám „držáky prachu“. Svícínky, keramiku, atd. Podle mě jsou dekorace krásné a zútulňují domov. Všeho ale s mírou, a když už je toho moc, je potřeba trochu ubrat. Kupujte si tedy jen to, co se vám do prostoru hodí a bude vám to dělat dlouhou dobu radost. A známým a rodině řekněte, že k narozeninám raději dostanete nějakou poukázku nebo něco na zub.

6. BONUS:

Tak tohle už je pro odvážnější. Je to ten nejvyšší level očisty vašeho domova. A jde o úklid sklepů, garáží a komor. Když totiž něco už nechceme mít doma, ale nemáme se k tomu to vyhodit, zabalíme to do krabice a šup s tím do sklepa. Tam se ale za několik let možná už nemůžete ani vejít. A tak pokud se na to cítíte, máte sílu a energii, jděte do toho. Já se na to chystám už dva roky, tak snad to konečně letos vyjde.

TĚLO

Tělo, náš chrám. Po zimě jsou naše těla obvykle taková zatuhlá. Máme méně pohybu, jíme více vydatného jídla a tak je na čase ho dostat zase více do kondice. Ulehčit mu nejen stravou a pohybem, ale taky ho očistit od veškerých nánosů zimy. Tělo můžeme očistit jak z vnitřku, tak z vnějšku.

7. Strava

V zimě je přirozené, že naše těla zahříváme teplou a vydatnou stravou. Možná ale cítíme, že konečně potřebujeme trochu odlehčit. Chceme víc ovoce a zeleniny, místo pečených kachen a kolen. V obchodech začíná být zase lepší nabídka a navíc také začínají trhy, kde můžeme koupit lokální suroviny. Na jaře také spousta lidí dělá celkový detox organismu. Buď jen pijí vodu, nebo ovocné a zeleninové šťávy. Já s tím zkušenost nemám, spíše postupně přecházím na odlehčenější stravu, ale různé půsty mohou být určitě pro naše tělo blahodárné.

8. Pohyb

Pohyb je důležitá součást jarního restartu. V zimě trávíme čas spíše doma zalezlí před štiplavým mrazem. Na jaře, ale už začínáme myslet na letní dovolené a chceme se vysportovat do plavek. Začínáme víc chodit ven, jezdit na kole. Určitě pohyb nezanedbávejte, nejen, že posílíte a protáhnete tělo, ale je to i skvělý způsob, jak ho zbavit toxinů.

9. Koupel

Jak jinak očistit tělo z vnějšku, než pořádnou koupelí či sprchou. Vezměte to pěkně „na kompletku“. Oholit se, dát si peeling, osvěžit se studenou sprchou, udělat si manikúru, pedikúru, zajít si ke kadeřnici, či na kosmetiku. Budete se cítit jako znovuzrozené.

DUŠE

Duše, to je takový mentální chrám, který v sobě nosíme. A i na jaře je potřeba jej vyčistit a vymést všechny pavučiny z rohů.

10. Ztišení 

To už ode mě znáte. Je to ten nejlepší způsob na vyčištění hlavy. Navíc dostupný kdykoliv a kdekoliv. V klidu se někam posaďte, zavřete oči a uvolněte se. Nalaďte se na svůj dech a pozorujte. Pozorujte svoje tělo, svoji mysl. Nechte vše těžké odplout pryč. Úžasné že? Věřím, že se hned cítíte lehčeji.

11. Tvoření

Výbornou metodou, jak ulevit svojí mysli je něco tvořit. Ať už si budete jen tak čárat pastelkama, tvořit nějaký obraz, patlat se v hlíně. Jistojistě u toho bude hlava vypnutá a vy budete žít jen přítomným okamžikem.

A pokud si chcete udělat vítr v hlavě a ujasnit si některé věci, vezměte si deník a vypište se z toho. Nepřemýšlejte, prostě napište vše, co vás zrovna tíží a chcete si pořešit. Až si to po sobě všechno přečtete, určitě najdete nějaké řešení.

12. Procházka

Další skvělý prostředek pro mentální práci a vyčištění hlavy. A navíc je to prospěšné i pro vaše tělo. Prostě vyjděte, kamkoliv, a nechte vzduch a vítr, ať vaší hlavu profouknou a uleví jí.

Tak a to bylo mých dvanáct tipů na jarní očistu domova, těla i duše. Za svůj život neseme zodpovědnost pouze my sami, nikdo jiný, a tak je jen na nás, v jakém prostředí budeme žít. A rozhodně platí, že prostředí, ve kterém žijeme, zrcadlí náš vnitřní život. Pokud máme na první pohled krásně uklizeno, ale v šuplíkách (nejen těch uvnitř domova, ale i uvnitř těla i duše) máme zastrkaný bordel, pravděpodobně máme stejný bordel uvnitř sebe, i přestože navenek vše působí uhlazeně. To jen tak k zamyšlení.

Na závěr ještě doporučuji pro nás ženy, využít pro tuto očistu fázi kreativní Kouzelnice. Je to fáze našeho menstruačního cyklu k tomu uzpůsobená. Většinou máme plno energie, chceme třídit, očišťovat, blýskat naše prostory a vůbec se do toho nemusíme nutit.

Tak směle do toho. Já neváhám a jdu se na to vrhnout hned teď.

Barbora Smrčinová
Miluji jógu, díky ní s láskou objevuji skrytá zákoutí svého těla, mysli a duše. Práce s pánevním dnem ve spojení s jógou ve mně probudily mou vnitřní ženu. Umím vnímat své potřeby a být k sobě citlivá. S radostí předávám své poznání dál skrze lekce jógy a jsem vděčná, že mohu touto cestou podporovat a inspirovat jiné ženy na jejich cestě sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.